Netesnosť strešného plášťa je najbežnejším problémom, ktorý stavby s rovnou strechou majú.
Rizikovú oblasť pri návrhu a zhotovovaní tvoria detaily. Pod detailom rozumieme každé miesto, kde je povlaková krytina (fólia, membrána) prerušená, mení smer prípadne sa napája na inú časť stavby resp. iný materiál. Súčasný trend smeruje k tomu, že ploché strechy majú čoraz viac takýchto detailov – sú členitejšie – svojím spôsobom zaujímavejšie.
Strechou prechádza čoraz väčšie množstvo prestupov, ako komínov, potrubí či káblových zväzkov. Nekvalitne prevedený detail zaizolovania takéhoto prestupu môže zo sebou priniesť nemalé komplikácie.
Ďalšou problémovou oblasťou sú styky strešného plášťa s vysokou (napr. výťahová šachta) alebo nízkou stenou (atika). Ak jej ukončenie na vertikále nie je prevedené dokonale, môže si časom nájsť voda svoju cestu do plášťa práve tade. Špeciálne pri terasových dverách sa tiež môže stať, že detail ukončenia na ráme nebude vodotesný.
Problémy s netesnosťou sa ale môžu vyskytovať aj v rovnej ploche, napríklad v prípade studeného resp. nekvalitného spoja styku dvoch pásov alebo degradácie povrchu v dôsledku nedostatočnej ochrany povrchových vrstiev proti klimatickým vplyvom prípadne dosiahnutím hranice životnosti.
Dnes už máme dostupné materiály so životnosťou viac ako 50 rokov. Viac sa dočítate na podstránke Používané materiály.
Dôvodom netesnosti v ploche môže byť ale aj mechanické poškodenie krytiny, ktore bolo zavinené inou osobu alebo napríklad náletovou zeleňou.
Dôležitou oblasťou je tiež funkčné odvodnenie strechy. Odporúča sa také vyhotvenie strešného plášťa, aby voda sama odtekala a nevytvárali sa na streche mláky stojatej vody. Stojatá voda má na určité typy hydroizolačných materiálov negatívny vplyv. Znižuje trvanlivosť spojov a v extrémnych prípadoch môže spôsobiť preťaženie strešnej konštrukcie.
Moderná doba ale priniesla aj povlakové krytiny, pre ktoré stojatá voda problematická nie je.
Viac sa dočítate na podstránke Používané materiály.